Kotka Fitness Cup 2020

Kotka Fitness Cup järjestettiin 19. syyskuuta Karhuvuoren urheilutalolla eli Steveco-areenalla. Kilpailijoita oli suuri määrä niin harjoituskilpailussa kuin myös varsinaisessa kilpailussa, jossa kilpailitiin masters-sarjoissa ja vuonna 2020 ensimmäistä kertaa kilpailevien eli tulokkaiden Suomen mestaruuksista.
Harjoituskilpailu pidettiin heti aamulla kello 10:00-14:00 ja siihen osallistuvat saivat tuomareilta arvokasta palautetta. Masters-kilpailu alkoi kello 14:00 ja tulokkaiden SM-kilpailu kello 16:00. Kilpailupäivä oli pitkä, lähes 12 tuntia, mutta kaikkisujui silti mallikkaasti ja aikatauluissa pysyttiin koko päivän.
Kilpailu tehtiin yhteistyössä Kotkan kaupungin kanssa ja Steveco Areena osoittautui hyväksi kilpailupaikaksi. Tilat olivat hyvät ja ennen kaikkea loistava ilmastointi mahdollistivat pitkän kilpailun läpiviemisen virkeänä sekä katsojille että kilpailijoille.
Turvatoimet COVID-19 epidemian takia olivat tarkat jo heti rekisteröinnissä edellisenä päivänä ja sama linja jatkui itse kilpailussa.
Ticketmasteriin oli rajoitusten takia laitettu myyntiin 500 lippua ja vain 34 jäi myymättä eli voidaan sanoa lähes loppuunmyydystä tapahtumasta!
Kotka Fitness Cup oli kaikille positiivinen kokemus ja on todennäköistä, että siellä jatketaan kilpailutoimintaa myös vuonna 2021.

Katso tulokset kuvien jälkeen. Kuvat Tomi Rehell.

Kuva: Tomi Rehell
Kuva: Tomi Rehell
Kuva: Tomi Rehell
Kuva: Tomi Rehell
Kuva: Tomi Rehell

Kuva: Tomi Rehell

Kilpailun tulokset

Masters Classic Bodybuilding
1. Joni Hakala, Team Bull’s All Out, Akaa
2. Jyri Ansa, Team Optimal Fit, Orimattila
 
Men’s physique masters
1. Simo Timonen, Team Sportlife, Joensuu
2. Jussi Koivisto, Team Voimalaitos, Helsinki
 
Wellness Fitness masters
1. Anna Ropponen, Team Optimal Fit K&M, Mikkeli
2. Paula Nikulainen, Team FysioMaker, Suonenjoki
3. Marianne Korvo, Team Fitfarm, Vaasa
4. Paulina Teittinen, Team Sportlife, Jyväskylä
5. Heidi Majuri, West Coast Fitness Academy, Klaukkala
6. Julia Hakkarainen, Team Fullmetal, Vaajakoski
7. Sonja Ristolainen, Team Fullmetal, Äänekoski
 
Bikini fitness masters
1. Michelle Fröberg, Team Strong Body, Lohja (35-39)
2. Marika Harjunpää, Team Fitfabriken, Helsinki
3. Merit Metsik, Team Strong Body, Lohja
4. Sanna Laakso, Team FitFarm, Juokslahti
5. Päivi Kukka, Team Jiipee, Kiiminki (35-39)
6. Krista Tanhuanpää, Team Strong Body, Tähtelä (35-39)
7. Päivi Säisä, Team Ladyline, Iisalmi
8. Elina Kulokorpi, Team Sportlife, Tampere
9. Marja Mäkelä, Team West Coast Fitness Academy, Kerava
10. Minna Lietzen, Team Piukat Paikat, Noormarkku
 
Body fitness masters 35
1. Laura Virlander, Team BalancedBody, Turku
2. Riikka Tiiainen, Invicta Fitness Team, Helsinki
3. Tanja Salonsaari, Team Sportlife, Hyllykallio
4. Laura Lehtinen, Team Jiipee, Jyväskylä
5. Hannele Eronen, Team Jade Empress, Jyväskylä
 
Body fitness masters 40
1. Susan Hakala, Team Bull’s All Out, Akaa
2. Sanna Niemi, Team Finnish Physique Academy, Lemi
3. Marina Karlsson, Team Strong Body, Tenala
4. Linda Backlund, Team FitFabriken, Maxmo
5. Virpi Sipilä, Team BalancedBody, Nokia
6. Kati Olamo, Team Badass Athletes, Helsinki
7. Kati Salo, Team Sportlife, Paalijärvi
8. Kirsi Timonen, Team Sportile, Joensuu
9. Merja Turpeinen, Lady Line, Pielavesi
10. Satu Hakulinen, Team Sportlife, Joensuu
11. Virve Mäkelä, Team Sportlife, Alajärvi
12. Marjo Hakojärvi, Team Strong Body, Lohja
13. Jenni Aro, Team Bull’s All Out, Kausala
14. Anna Kilpeläinen, Team Fitfarm, Tampere
15. Jenny Villanen, Team West Coast Fitness Academy, Vantaa
16. Kirsi Helander-Helin, Team Bull`All Out, Hämeenlinna
 
Tulokkaiden SM
 
Classic Bodybuilding
1. Eetu Lähteenmaa, Team Fitfarm, Tampere
2. Matias Sippola, Team Pro Fit, Seinäjoki
3. Sami Puustinen, Team Badass Athletes, Kuopio
4. Santeri Hyttinen, Team Pro Level, Kuopio
5. Veli Siltala, Team Fitfarm, Helsinki
6. Niko Vehkajärvi, Team Bull’s All Out, Seinäjoki
7. Aki Kippo, Team Tzemppi, Pori
8. Henri Kivijärvi, Team Jiipee, Savonlinna
9. Joni Hakala, Team Bull’s All Out, Akaa
10. Jaakko Koponen, Team Strong Nation, Sotkamo
11. Armando Balin, West Coast Fitness Academy, Rauma
12. Matti Mäntymäki, Jeven ja Eelin tiimi, Lahti
13. Eetu Leinonen, Team Sportlife, Lahti
14. Janne Väänänen, Team Sportlife, Joensuu
 
Classic Physique
1. Benard Antwi, Team JiiPee, Kuusamo
2. Reino Huuskonen, Team Greenbeat, Turku
3. Ville-Valtteri Varjoranta, Team BalancedBody, Tampere
 
Men’s physique – 176 cm
1. Ali Al-Sudani, Team Fitfarm, Tampere
2. Philip, Ekblad, Team Powerfit, Inkoo
3. Victor Regalado, Team Fitlions, Turku
4. Mohamed Ahmed, Team Pro Level, Helsinki
5. Anton Pulli, Team SportLife, Helsinki
6. Muataz Khazaal, Team Fysiomaker, Kuopio
7. Lauri Seppälä, Team Pro Level, Jokela
8. Joona Arenius, Team Pro Level, Vantaa
 
Men’s physique + 176 cm
1. Janne Romppanen, Team Pro Level, Tampere
2. Salahaddin Kabiri, Team Fit Lions, Turku
3. Roope-Mikael Maaranen, Team Pro Level, Joensuu
4. Lauri Tuohisto-Kokko, Team Pro Level, Helsinki
5. Simo Timonen, Team Sportlife, Joensuu
6. Santeri Karhu, Team Eastbody, Vantaa
7. Karri Laakso, Team Green Beat, Turku
8. Abdulhakim Abdullahi Muhumud, Team Fitfarm, Tampere
9. Ville Kekki, Team Badass Athletes, Vantaa
10. Arto Apo, Team FitFarm, Jyväskylä
 
Fitness
1. Laura Antikainen, Team Elixir Physique, Hyvinkää
2. Camilla Bergström, Team Balanced Body, Kerava
 
Wellness fitness – 164 cm
1. Iina Sirkkiö, Team Strong Body, Vantaa
2. Laura Peltomäki, Team Fitfarm, Tampere
3. Julia Paussu, VV Fitness Team, Porvoo
4. Emilia Kemppainen, Team Jiipee, Kajaani
5. Paula Nikulainen, Team FysioMaker, Suonenjoki
6. Mari Poikolainen, Team East Body, Helsinki
7. Marianne Korvo, Team Fitfarm, Vaasa
8. Sanni Sunila, Team FitFarm, Kotka
9. Oona-Emilia Roppola, TeamSPower, Raahe
 
Wellness fitness + 164 cm
1. Salla Martikainen, Team Fit Lions, Riihimäki
2. Eve Luhtala, Team Voimalaitos, Helsinki
3. Anniina Lackman, Team Bull’s Allout, Tampere
4. Alisa Saarelainen, Team Strong Body, Lohja
5. Veera Vänskä, Team Fitfarm, Helsinki
6. Katriina Mannonen, Team West Coast Fitness Academy, Pori
7. Satu Kaleva, Team West Coast Fitness Academy, Rauma
8. Tuulia Takanen, Team East Body, Espoo
9. Silja Kuusela, WellGo Fitness Team, Helsinki
10. Jonna Huhtakangas, Team Bull’s Allout, Tampere
11. Emmi Koivula, Team SuperMoves, Ilmarinen
12. Julia Hakkarainen, Team Fullmetal, Vaajakoski
 
Body fitness – 160 cm
1. Noora Lahtinen Team Solana, Helsinki
2. Sanni Kaakkolahti, West Coast Fitness Academy, Vantaa
3. Laura Virlander, Team BalancedBody, Turku
4. Mirva Viirimaa, Team Fysiomotion, Ylivieska
5. Riikka Tiiainen, Invicta Fitness Team, Helsinki
6. Riina Majalahti, Team Pro Fit, Seinäjoki
7. Noora Lempiäinen, Team Bull’s All Out, Lappeenranta
 
Body fitness – 163 cm
1. Hanne Mitrunen, Team Warriors, Espoo
2. Reetta Ronimus, Pt Team Fit, Lahti
3. Jenni Hulkko, Team Bull’s All Out, Vantaa
4. Katri Vallasvuori, Team Golden Life, Helsinki
5. Taru Eloranta, Team Bull´s All Out, Harjavalta
6. Satu Hakulinen, Team Sportlife, Joensuu
 
Body fitness – 166 cm
1. Anna Syrjälä, Team Balancedbody, Alajärvi
2. Susanna Niemi, Team Bull’s All Out, Hyllykallio
3. Heli Marttila, Badass Athletes Team, Helsinki
4. Roosa-Maria Penninkangas, Team Fitfarm, Tampere
5. Iitu Laaksonen, Team Fitfarm, Vantaa
6. Jenny Villanen, Team West Coast Fitness Academy, Vantaa
 
Body fitness + 166 cm
1. Mira Hotti, Team Athlete Figures, Lappeenranta
2. Petra Alanne, Team Body Temple, Turku
3. Krista Parviainen, Team Sportlife, Tampere
4. Susanna Villanen, Team Body Temple, Salo
5. Henna Laxström, Team Piukat Paikat, Pori
6. Jenni Aro, Team Bull’s All Out, Kausala
7. Heidi Mäkisalo, Team MK- Physique, Turku
 
Bikini fitness – 163 cm
1. Oona Kaartinen, Team MK-Physique, Järvenpää
2. Mirka Hotti, Team FitFire, Tampere
3. Suvi Väänänen, Team Fullmetal, Vantaa
4. Viivi Ikonen, Team MK-Physique, Tampere
5. Sandra Schröder, Team Pro Level, Espoo
6. Päivi Kukka, Team Jiipee, Kiiminki (35-39)
7. Elina Kulokorpi, Team Sportlife, Tampere
8. Siina Bogdanoff, Team Jiipee, Varkaus
9. Tuija Penttilä, Team Athlete Figures, Lappeenranta
 
Bikini fitness – 168 cm
1. Sofia Yli-Leskijärvi, Team Fitfarm, Vantaa
2. Julia Heikkinen, Team Finnish Physique Academy, Helsinki
3. Taru Partanen, Team Pro Level, Jyväskylä
4. Mira Ollikainen, Team Fysiomaker, Siilinjärvi
5. Emmi Laakko, Team Jiipee, Oulu
6. Heidi Rauhanen, Team Fitfarm, Kotka
7. Kiia Helenius, Team BalancedBody, Kangasala
8. Veera Kortet, Northern Lights Fitness Team, Oulu
9. Katariina Hietalahti, Team Piukat Paikat, Pori
10. Mia Jämsä, Northern Lights Fitness Team, Oulu
11. Jonna Mäkelä, Team Warriors, Helsinki
12. Sanna Laakso, Team FitFarm, Juokslahti
13. Pihla-Mari Kivistö, Team Bull`s All Out, Hämeenlinna
 
Bikini fitness – 172 cm
1. Victoria Kebede, Team East Body, Helsinki
2. Justiina Juhola, Team Badass Athletes, Pirkkala
3. Susanna Heiskala, Northern Light Fitness Team, Oulu
4. Laura Luoto, Team Fitfarm, Kotka
5. Hilla Sarviaho, Team Strong Body, Espoo
6. Sonja Trofin, Team East Elite Physique, Joensuu
7. Katja Tarkkonen, Team Strong Body, Lohja
8. Petra Mustonen, Team Fitfarm, Hämeenlinna
9. Merit Metsik, Team Strong Body, Lohja
10. Kaisa Koskelainen, Team Sportlife, Lahti
 
Bikini fitness + 172 cm
1. Susanna Parviainen, Team Strong Body, Lohja
2. Antonia Eneh, Team East Body, Helsinki
3. Viivi Kynäslahti, WellGo Fitness Team, Tampere
4. Jenna Rautio, Team Warriors, Kuopio
5. Essi Ikäläinen, Lean Team, Helsinki
6. Krista Tanhuanpää, Team Strong Body, Tähtelä
7. Elina Suni, Team Piukat Paikat, Pori
8. Claudia Tripolitis, Team BalancedBody, Valkeakoski
9. Minna Lietzen, Team Piukat Paikat, Noormarkku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Seuraa meitä myös instagramissa

Yhteistyössä SEO-markkinoinnin kanssa